tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.2.2015 12:10:44

Domatesin ömrü uzayacak mı?

Manisa Akhisarlı dört genç girişimcinin 2012 yılından beri üzerinde uğraştığı “Uzun Raf Ömürlü, Doğal Yarı Kuru Domates” projesi, TÜBİTAK’tan destek alacak. Geliştirilen bu proje ile domatesin ömrünün 90 güne çıkarılması hedefleniyor. Türkiye’de neredeyse tüm yemeklerde ve salatalarda kullanılan, herkesin severek tükettiği yarı kuru domatesin pastörize edilmeden ve koruyucu kullanılmadan raf ömrünü uzatma fikri ile 2012’de harekete geçen dört genç girişimci bugünlerde çok mutlu. Projelerine destek almak için bundan bir süre önce TÜBİTAK’ın Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’na (TEYDEB) başvuran Eko Food girişimcileri, verilecek olan 300 bin TL’lik destek sayesinde bu alanda daha rahat çalışacak. Eko Food’un kurucu ortağı Aşkın Güzel en büyük hedeflerinin ürünün ticarileşmesini sağlamak ve Avrupa piyasasındaki İtalyan ve Fransız egemenliğini kırmak olduğunu söylüyor. Bunu ünü ilk etapta Avrupa’ya satmaya başlayarak yapmayı düşündüklerini de ekleyen Güzel, yurtdışı pazarlarından gelen doğal ve koruyucusuz gıda talebinin son yıllarda zirveye ulaştığının da altını çiziyor. Uzun raf ömürlü, soğukta da muhafaza edilebilen, marine ve doğal yarı kuru domatesin akıbeti gerçekten de merak uyandırıcı gözüküyor. Projenin başarı ile sonuçlanması durumunda, Türkiye’de üretilecek bu tip gıdalarla yurtdışı pazarlarında büyük bir yükseliş de yaşanacaklar arasında.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.