tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.5.2014 07:26:52

İtalya’dan elektronik tarım borsası daveti

Türkiye’de elektronik ürün borsacılığı konusunda aksiyon alan ilk borsa olan İzmir Ticaret Borsası (İTB), İtalya’nın tek elektronik tarım borsası olan La Borsa Merci TelematicaItaliana’yı ziyaret etti. TelematicaItaliana Başkan Yardımcısı Riccardo Cuomo ile yapılan görüşmede, İtalya, Mısır ve Tunus arasında kurulan elektronik meyve ve sebze ticareti sistemine Türkiye de davet edildi. İTB heyetine TelematicaItaliana’yı anlatan Cuomo, çağın getirdiği ihtiyaçları karşılamak için 2006 yılında kurduklarını ve İtalya Tarım Bakanlığı tarafından tanınan tek elektronik borsa olduğunu söyledi. Tarım ürünleri, enerjiye dayalı tarım ürünleri ve deniz ürünleri alanında 73 üründe işlem yapıldığını anlatan Cuomo, borsacılıkta üyelik sisteminin Türkiye’yle aynı olduğunu ve geçen yılı 571 milyon Euro işlem hacmiyle kapattıklarını belirtti. Borsa olarak İtalya, Tunus ve Mısır’ı kapsayacak bir meyve ve sebze ticaret sistemi kurduklarını açıklayan Cuomo, AB finansmanı alan bu projeyi 2015 Milano EXPO’sunda dünyaya tanıtacaklarını söyledi. Türkiye’nin de sistemin bir parçası olmaya davet edilmesinin ardından, İTB ve TelematicaItaliana heyetleri bu alanda işbirliği imkanlarının araştırılması için ortak bir çalışma yürütülmesine karar verdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.