tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.12.2013 14:10:23

Aile işletmelerine dönüş mü?

Birleşmiş Milletler 2014 yılını “Uluslararası Aile Tarımı Yılı” kısacası  “Aile Çiftçiliği Yılı”  ilan etti. BM, tarımda bu modeli ayakta tutmaya çalışıyor. Yakın zamanda Avrupa Parlamentosu'nda 2014-2020 bütçesi onaylandı. Burada da tarımsal destekleme politikasında tarımsal üretici aile öne çıkarıldı. Geçen hafta Avrupa Komisyonu Brüksel’de  ise “Aile Çiftçiliği: Avrupa’da ve Dünya’da Daha Sürdürülebilir ve Krizlere Dirençli Bir Tarım Yolunda Diyalog” konulu bir konferans düzenledi. 80 ülkeden 300 temsilcinin yer aldığı konferansta  Türkiye’den Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu  ile Gıda Mühendisi Bekir Yıldız katıldı. Burada; tarımda aile işletmelerinin çok önemli olduğu ve mutlaka desteklenmesi, sürdürülebilir tarım için bir model olarak yaşatılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Öte yandan yerel markaların da destelenmesi gerektiği de konferansta ifade edildi. BM'nin gündeme taşıdığı aile işletmeleri için sorulan "Tarımda aile işletmeleri  gerekli mi?" sorusuna verilen yanıtlar şöyle: ABD'de tarımda, özellikle hayvancılıkta büyük şirketlerin payı sadece yüzde 3-4 civarında. İşletmelerin yüzde 96-97’si aile işletmesi. AB'de ise işletmelerin yüzde 98’i aile işletmesi.Tarımsal üretim yapan 12 milyon tarım işletmesinde istihdam edilen iş gücünün yüzde 84’ü aile bireylerinden oluşuyor. Ttarım için dünyanın hemen her yerinde temel sorun tarım nüfusunun yaşlanması olarak değerlendiriliyor. Avrupa’nın en önemli iki tarım ülkesi Polonya ve Fransa’da da temel sorunun tarımdaki yaşlı nüfus. BM'nin 2014 yılını “Aile Çiftçiliği Yılı" ilan etmesinin, tarımdan kopan genç kuşağı üretime çekme amacını taşıdığı ileri sürülüyor.      

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.