tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.8.2013 07:38:52

Avrupa tarımının kökeni Türkiye mi?

Türkiye'de bir süredir hummalı bir uluslararası arkeolojik çalışma yürütülüyor. Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa ve Anadolu Neolitik Dönemleri Köprüsü (BEAN) isimli proje, Avrupa uygarlıklarında tarımın köklerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 2012'de başlayan ve Balkan ülkelerinin de çoğunu kapsayan projenin en önemli ayağının ise Türkiye olduğu ifade ediliyor. Avrupa'da tarımsal faaliyetin tarihine yapılan yolculukta izlerin Anadolu'yu işaret ettiğini söyleyen Johannes Gutenberg Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Joachim Burger, "Avrupa’ya ilk tarımsal üretici topluluklarının Anadolu’dan geldiğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuşuyor. Proje kapsamında Avrupalı geniş bir arkeolog ve antropolog ekibi Türkiye'deki kazı bölgelerinde çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, bugüne kadar Bursa’daki Aktopraklık Höyüğü’nde bulunan 8 bin yıl öncesine ait iskeletler ile Bursa Barçın Höyük’te bulunan iskeletlerden ve Yenikapı’daki 8 bin yıllık insan kemiklerinden DNA örnekleri alındı.  “Çiftçi toplumların çekirdek bölgesi Anadolu’nun güneyi ve güneydoğusu" diyen Burger, "Bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda çıkan izler bizi Anadolu’ya getirdi. Tüm Güneydoğu Anadolu’da insanların topluca Avrupa’ya gittiğini söylemek doğru olmaz; ancak bu olasılık var. Araştırma sonucunda bunu ortaya koyacağız" şeklinde konuşuyor. "İstanbul’un fethedilmesi ne kadar önemliyse bu çalışma da o kadar önemli” yorumunu yapan Burger, “Çiftçi yaşamı, yerleşik hayatın başlaması anlamına geliyor. Bu da, bugünkü toplum düzeninin kökenini ifade ediyor. Toplum düzeni nerede ortaya çıktı, nasıl gelişti ve Avrupa’ya nasıl aktarıldı? Hakim toplum düzeninin kökeni Anadolu’da mı yeşerdi? Araştırmalarımız bunu ortaya çıkaracak" diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.