tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.5.2013 07:58:03

Karpuz bu yıl herkese yetecek mi?

Örtü altı turfanda karpuz hasadının başladığı Çukurova bölgesinde, bu yıl ekim alanlarının darlığı yeterlilik sorununa yol açtı. Toplam 70 bin dönüme ekilen karpuzların yüzde 90'ının hasat edilmeden yüksek fiyatlara satıldığı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Çukurova'da 100 bin dönüm alana ekilen karpuzun kilosu 5 kuruşa kadar fiyatları üreticilerin güvenini kırmıştı. Bu yıl ekim alanları azalan ve yaşanan sıcak hava dalgalarıyla erken hasat edilmek zorunda kalan ürün, bu kez de yoğun talep ile karşı karşıya kaldı. Kilosu ortalama 1 liradan satış bulan karpuzun çoğunun direk tarladan satılmaya başladığını belirten üretici İlhami Vargül, "Üretici karpuzdan kaçınca ekim alanları daraldı. Havalar da 10-15 gün erkenciliği neden olduğu için karpuz satışlarından bu sene epey ümitliyiz" diyor. Dönüm başına 2 bin 500 ile 3 bin 500 lira arasında satış yakaladıklarını söyleyen bir başka üretici Şevket Karakuş ise "Geçtiğimiz sene dönüm başına 5-6 ton ürün alıyorduk. Olgunlaşma döneminde havalar sıcak geçtiği için bu yıl verim 8-9 tona kadar çıktı" şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.