tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2013 07:28:18

Arazi bölünmesi tarihe mi karışıyor?

“Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasa Tasarısı” dün Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldı. Tasarı, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Türkiye'nin tarım arazilerinin bölünmüşlüğüne yol açan miras yasası uzun yıllardır tartışmalara yol açıyordu. Yeni tasarı ise tarımsal arazilere miras hukuku bakımından “bölünemez eşya” niteliği kazandırıyor. Tapu kütüğüne işlenen bu statü, miras kalmış olsa dahi arazilerin bölünmesini engelleyecek. Buna göre; belirlenen parsel büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0.3 hektardan küçük olamayacak. Ancak çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak istekleri olan bitkilerin yetiştiği yerler ile seralarda Bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilecek Tasarının, miras arazilerinin paylaştırılması konusunda da düzenleyici olması hedefleniyor. Buna göre araziler mirasçıların tamamının payları oranında temsili için kuracakları şirkete devredilebilecek. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde ise son kararı hakim belirleyecek. Tasarı da ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın asgari büyüklükte olmayan tarımsal arazi parsellerini gerektiğinde toplulaştırma ve değerlendirmek üzere kamulaştırabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.