tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.8.2012 15:15:20

100. Yılında DEKALB’den Ufuk Turu

Uluslararası tarım devi Monsanto firmasının tarla bitkileri ürünleri markası olan DEKALB, kuruluşunun 100. yılını etkinliklerle kutluyor. 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Adana’'da düzenlenen Mısır Festivali büyük ilgi gördü.

Adana-Karataş yolu üzerindeki 70 dekarlık özel bir mısır tarlasında 7-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen festivale bölge üreticileri ve tarım sektöründen birçok kişi yoğun bir katılım gösterdi. Festival için özel olarak hazırlanan tarlada mısır yetiştiriciliğinde kritik noktalar olan tohumluk seçimi, tohum ilaçlaması ve ekim sıklığı gibi konular 3 farklı istasyonda görsel olarak üreticilerle aktarıldı. Festival kapsamında ayrıca DEKALB’in tohum ilaçlamasındaki yenilikçi yaklaşımları ile tohum ilaçlamasının hem mısır zararlılarına hem de bitki kök ve gövde gelişimine olan etkileri kıyaslamalı olarak sergilendi.

Etkinlik boyunca DEKALB’in piyasadaki mevcut çeşitlerinin yanı sıra gelecekte kullanabilecekleri çeşitleri de görme fırsatını yakalayan üreticiler ayrıca, sıra üzeri mesafesi 12 cm’den başlayıp 18 cm’ye kadar olan farklı ekim sıklıklarındaki çeşitlerin performanslarını da gözlemlediler.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.