tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.09.2020

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Hem pandemi hem de ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarımsal ihracat yetişti. Soya fasulyesinde artan rekor talebin adresi olmak isteyen ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satılmış durumda.

Haziran ayından beri yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en yoğun etkilediği ülkelerden biri olan Brezilya bir yandan salgınla amansız bir mücadele yürütürken bir taraftan da ekonomik kriz ile boğuşuyor. Para birimi realin ABD doları karşısında yaşadığı düşüşün etkilerini atlatmaya uğraşan Brezilya’da bu zorlu günlerin can simidi ise tarım sektörü oluyor.

Yağlı tohumlara talep artınca…

Nüfusu 200 milyonun üzerinde olan ülkede tüm kesimleri derinden etkilemeye başlayan ekonomik darboğaz sürecinde tarımsal ihracata yönelik yoğun bir çaba başlatıldı. Krizden çıkış umutlarının tarıma odaklanmasının altında ise dünya genelinde yağlı tohumlara olan talepteki artış var. Brezilya da işte bu artan ihtiyacın adresi olarak döviz gelirlerini yükseltme amacında.

brezilya-tarimda-2022-yilina-nasil-gecti2.jpg

Stoklar tarihin en düşük seviyesinde

Brezilya halihazırda dünyanın en büyük soya fasulyesi üreticisi konumunda. Aynı şekilde yılda 26 milyar dolar ile dünya genelinde yapılan soya ihracatının yüzde 47,6’sını tek başına karşılıyor. Ancak bu yıl yurtdışından daha önce görülmemiş düzeyde artan talep hem ihracatı rekor seviyelere çıkardı hem de ülkedeki soya stoklarını tarihteki en düşük düzeylere indirdi.

Henüz üretilmemiş ürünler satılıyor!

Ülkede Ağustos ayı içinde 2020-21 sezonu mahsullerinin yarıya yakınının satıldığı açıklanırken kalan ürünler için de anlaşmaların tamamlandığı belirtilmişti. Ancak taleplere yetişmekte zorlanan üreticiler artık ithalatçı şirketlerle 2022 yılında üretecekleri ürünler için bile anlaşma yapmaya başladı. Öyle ki, Brezilya’nın soya üreticisi olan en büyük kamu kuruluşu Mato Grosso Tarımsal Ekonomi Enstitüsü 2022 hasadının şimdiden yüzde 1,3’ünün satıldığını duyurdu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.