tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Detay
  • Fındığın yeni fiyatı beklentilerin neresine denk geliyor?

28.7.2020

Fındığın yeni fiyatı beklentilerin neresine denk geliyor?

Fındığın yeni fiyatı beklentilerin neresine denk geliyor?

Fındıkta merakla beklenen alım fiyatları açıklandı. Ancak 22,5 TL olarak belirlenen fiyatlar ürünün pazarına dair görüş ayrılıklarını dindirecek gibi durmuyor.

Fındık özellikle son birkaç yıldır üzerine en hararetli tartışmaların döndüğü tarım ürünleri arasında ilk sırada geliyor. Her yıl rekolte tahminleri ve ona bağlı olarak ürün fiyatlarının merkezinde olduğu bu tartışmalar hasat sürecine girildiğinde ise hem somut veriler hem de açıklanan alım fiyatları ile yeni bir boyut kazanıyor.

Ancak 2020 yılı özelinde fındığın sıcak gündemi kış aylarında da etkisini sürdürdü. Yılın başlarında diğer fındık üreticisi ülkelerde yaşanan üretim düşüklüğü ve tekrar yükselişe geçen yurtdışı talepleri, Türkiye’nin açık ara lider olduğu ihracat pazarındaki rakipsiz konumunun sarsılmaya başladığı birkaç yıllık sürecin geride kalacağı heyecanını yarattı.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte ise bu kez de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının hem uluslararası pazardaki dengeler hem de hasatta duyulan işgücü ihtiyacı üzerinde yaratacağı etki endişelerin merkezine oturdu. Ancak gelinen noktada, fındıkta en azından çay hasadında yaşandığı ölçüde kaotik bir hasat sürecinin geçerli olmayacağı tahmin ediliyor.

findigin-yeni-fiyati-beklentilerin-neresine-denk-geliyor1.jpg

Üçte bir artış yaşandı

Yine de pandemi koşullarında üreticilerin artan ekonomik kaygıları dinmiş değil. Dün itibariyle açıklanan alım fiyatları da bu bağlam üzerinde çokça konuşulacağa benziyor. Buna Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından bu sezon üretilen Giresun kalite kabuklu fındık 22,5 TL üzerinden üreticiden alınacak. Levante kalite kabuklu fındıkta ise bu fiyat 22 TL olarak belirlendi.

Bu rakamlar, geçtiğimiz yıla oranla alım fiyatlarında yaklaşık üçte birlik bir artışa denk geliyor. TMO’nun 2019 taban fiyatları 2018’e oranla yüzde 2,5 civarında bir artışla iki ürün kategorisi için sırasıyla 17 TL ve 16,5 TL olarak belirlenmişti. Peki şimdi tarım dışı sorunların da eklendiği zorlu bir atmosferde hasada hazırlanan üreticiler için bu fiyatlar tatmin edici olacak mı?

Mayıs ayında 24 TL’den fındık satışı yapılmıştı

Mayıs ayında TMO’nun satışa çıkardığı 20 bin ton fındığa olan talep ve 24 TL’ye yükselen fiyat üreticilerin beklentilerini oldukça arttırmıştı. Son olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise üst üste yapılan hesaplamaların ardından toplam 665 bin tonluk bir rekolte tahminine ulaşıldığını açıklamıştı.

findigin-yeni-fiyati-beklentilerin-neresine-denk-geliyor2.jpg

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede fındıkta 20 TL’lik bir taban fiyatının üreticiyi memnun edeceğini söylemişti. Geçen sezon TMO’nun koymuş olduğu kota nedeniyle üreticilerin çoğunun ürününü 10-15 TL’den satmak zorunda kaldığını hatırlatan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise, “TMO’nun elindeki fındık 24 TL ediyorsa yeni fiyatların da 24 TL olması gerekiyor” demişti.

Enflasyon oranları göze alınıyor mu?

Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, üreticilerin geçen sezonki kapanış fiyatları seviyesinde bir alım fiyatı beklediğini dile getirirken, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi ise Mayıs ayındaki fiyatlara Haziran ve Temmuz aylarına ait enflasyon oranlarının da göze alınarak ekleme yapılmasını ve fındık fiyatının 25 TL olarak belirlenmesi gerektiğini açıklamıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.