tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.6.2018

Buğdayda ibre eksi 8’i gösteriyor

Buğdayda ibre eksi 8’i gösteriyor

Buğdayda hasat sezonu sürerken bu yılın verim tablosu da netleşmeye başladı. İç Anadolu’da gözlenen rekolte düşüş üreticiyi karamsarlığa itiyor.

 Türkiye tarımının lokomotifi buğdayda hasat heyecanı devam ediyor. Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’in ardından ana üretim merkezleri olan İç Anadolu ve Ege’de buğdayın 2018 performansı şekillenmeye başladı. Ancak ilk veriler verim tablosunun istenen düzeyde olmağını gösteriyor.

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8-10 arasında daralma yaşanan buğday ekim alanlarında rekoltenin de 2017’nin gerisinde kalacağı görülüyor. Sezon sonunda 20-20,5 milyon ton arasında olması beklenen toplam buğday rekoltesinde yüzde 5-8 oranında bir düşüşe işaret ediyor.

Alım fiyatı ve ürün desteği artmalı

Ekim alanlarının daralmasında geçen yıl açıklanan alım fiyatlarının düşük olmasının etkisi olduğunu söyleyen Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, 8 yıldır verilen 50 TL’lik ürün desteğinin bölge farklılıkları da göz önüne alınarak 150-350 TL düzeyine yükseltilmesi gerektiğini söylüyor.

Azalan yağışlar verimi düşürdü

Türkiye genelinde yağış miktarında görülen yüzde 13’lük azalmanın da buğday üzerinde olumsuz etki yarattığını dile getiren Taşpınar, “Özellikle Nisan ayındaki yağışların çok az olması kıraç alanlarda rekolte kaybına neden oldu. Bu dönemde özellikle Trakya ve İç Anadolu bölgesi az yağış aldı. Bunun da genel manada verim azalmasına sebep olacağını söyleyebiliriz” diyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.