tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.3.2018

Çamfıstığında tükeniş neden durdurulamıyor?

Çamfıstığında tükeniş neden durdurulamıyor?

İzmir’in çamfıstığı üretimiyle bilinen Kozak ormanında fıstık çamları 10 yıldır büyük bir hızla kuruyor. Sorunun kaynağı tespit edilemezken üreticiler 2 bin yıllık ağaçları kesmek zorunda kalıyor.

Türkiye’nin İspanya’dan sonra en büyük ikinci üreticisi olduğu çamfıstığı yüksek fiyatıyla pazarın en değerli ürünlerinden biri. Ancak bu yıl ürünün fiyatları normalin dahi çok daha üzerinde seyrediyor. Market fiyatları kilogram başına 450 TL’ye kadar çıkan çamfıstığında cep yakan bu yükselişin nedeni ise can sıkıcı.

Dolmalık fıstık olarak da bilinen çamfıstığının üretim merkezi İzmir’de çam ağaçlarıyla ünlü Kozak ormanı. Bergama, Dikili ve Kınık ilçelerini kapsayan Kozak ormanındaki fıstık çamlarının başı hastalık ile dertte. Orman içinde 15 bin hektarlık alana yayılan 5 milyon adet fıstık çamının son yıllarda sıkça görülen kuruma sorunu bu yıl iyice görünür hale geldi.

Üretim 10 yılda 10 kat azaldı

10 yıl öncesine kadar bin 100 ton üretim hacmine sahip olan bölgede fıstık verimliliği bu oranın 10’da 1’ine kadar düşmüş durumda. Yaklaşık 10 bin üreticinin üründen elde ettiği yıllık ortalama 200 milyon TL’lik gelir ise geçtiğimiz yıl itibariyle 200 tonun altına kadar geriledi.

camfistiginda-tukenis-neden-durdurulamiyor2.jpg

Rekoltede yaşanan dramatik düşüş karşısında üreticiler toplayabildikleri ürünleri kilogram başına 180-200 TL’ye satıyor. Bu fiyat geçtiğimiz yılın neredeyse 2 katı. Pek çok üretici ise umudunu kestiği ağaçları keserek odun olarak değerlendirme ve boşalan arazide hayvancılık yapma yoluna girdi.

Hastalık tespit edilemiyor

Yıldan yıla kuruyarak verimsizleşen fıstık çamlarında yaşanan sorunun kaynağı henüz tespit edilebilmiş değil. Üniversitelerden ağaçlardaki hastalığın ve ne yapılması gerektiğinin belirlenmesi için destek istediklerini söyleyen Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, “Ancak maalesef net bir tespit yapılmadı. Ağaçların yaşlılığı ya da böcek ve mantar gibi etkenler üzerinde duruluyor ama bunlar sadece birer tahmin” şeklinde konuşuyor.

Altın madeni mi sorumlu?

Fıstık çamlarının akıbeti ile ilgili şüphelenilen bir diğer faktör ise Bergama ve Dikili’de siyanür kullanılan altın madenlerinin toprak ve çevrede yarattığı kirlilik. Uzun yıllar Kozak ormanında araştırma yapan Bakanlık yetkilileri ve üniversite üyelerinin rotasyona uğradığını dile getiren Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, “Burayı tanıyan bilim insanları 2014’ten itibaren sürgün edildi ve yerleri doldurulamadı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı soruna ciddiyetle el atmalı ve bir bilim heyeti oluşturulmalı” diyor.

camfistiginda-tukenis-neden-durdurulamiyor3.jpg

Organ nakli yapılırken!

2008 yılından sonra hastalık nedeniyle kozalakların içinden çıkan künar sayısının birdenbire azalmaya başladığını söyleyen Yukarıbey Mahallesi Muhtarı Yusuf Doğan “10 yıldır çare bulunması için çırpınıyoruz, artık takatimiz kalmadı” derken, Okçular Mahallesi Muhtarı Özcan Uzun ise “Organ nakli yapılabilen şu dönemde bu hastalık nasıl tespit edilemiyor, anlamak mümkün değil” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.