tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.7.2017

Kabinede revizyon! Yeni bakan Fakıbaba kimdir?

Kabinede revizyon! Yeni bakan Fakıbaba kimdir?

Kabinede bugün gerçekleşen değişikliklerin ardından Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevinden ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. Tarım Bakanı ise Ahmet Eşref Fakıbaba oldu.

Hükümette bir süredir beklenen kabine değişikliği bugün gerçekleşti. Kabineye 5 yeni bakan girerken Faruk Çelik ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretti.

Faruk Çelik 20 ay görev yaptı

24 Kasım 2015’te kurulan 64. Hükümette Kutbettin Arzu’nun yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak atanan Faruk Çelik, böylece iki farklı hükümette toplam 20 aylık bir sürenin ardından görevden ayrılmış oldu.

Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba siyasi yaşamında ilk kez bakanlık görevini üstleniyor. Kamuoyunun özellikle geçmişte Şanlıurfa Belediye Başkanlığı göreviyle tanıdığı Fakıbaba, 2015 Genel Seçimlerinde AKP Şanlıurfa milletvekili olarak TBMM’ye girmişti.

Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

1951 Şanlıurfa-Birecik doğumlu Ahmet Eşref Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1982 yılında genel cerrahi uzmanlığını tamamlayan Fakıbaba, uzun yıllar tıp alanında hizmet verdikten sonra 2004 yılında siyasete atıldı ve Şanlıurfa Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Fakıbaba, bağımsız aday olarak girdiği 2009 Yerel Seçimleri’ni de kazanarak 2015’e kadar bu görevde kalmıştı. Fakıbaba kabine değişikliğinin ardından yaptığı ilk açıklamada, “Sürpriz oldu. Önemli olan bakanlığın hakkını verebilmek” yorumunu yaptı.

En uzun görev yapan bakan Eker

Bu değişiklikle Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. tarım bakanı oldu. 2005 yılından itibaren 2015 yılındaki geçici hükümete kadar bu görevde kalan Mehmet Mehdi Eker en uzun süre Tarım Bakanlığı görevi yapan kişi olma unvanını taşıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.