tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.6.2016

Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada

Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada

Şanlıurfa ve Mardin’de üreticilerin sayaç taktırmasını öngören elektrik dağıtım şirketinden “elektriği kesme” uyarısı geldi.

Güneydoğu illerinde tarım alanlarında elektrik kullanımına ilişkin başlatılan “Dönüm Bazlı Ödeme” kampanyası bugün sona eriyor. Üreticilerin elektrik sayacı taktırmasını öngören uygulamaya dahil olmayan üreticiler elektrik kesintisi ile karşı karşıya bırakılacak.

50 bin üreticiyi etkileyecek

Şanlıurfa ve Mardin bölgelerinde elektrik dağıtımını üstlenen şirket, bugüne kadar 3 bin 500 üreticinin sayaç taktırmak için başvurduğunu açıkladı. Şirket, bölgedeki diğer 50 bini aşkın üreticinin tarım arazisinde kullandığı elektriğin bugünden itibaren kesilebileceğini söylüyor. Dönüm bazlı ödeme çağrısı bölgede yılda 1,6 milyarı bulan kaçak elektrik kullanımının önüne geçilmesi ile gerekçelendiriliyor.

Özelleştirmeden sonra gündeme geldi

Güneydoğu’da kaçak elektrik ve sayaç konusu, bölgedeki elektrik dağıtımının 2013 yılında özelleştirilmesinden sonra gündeme geldi. Özelleşme sonrasında üretici, ziraat odaları ve şirket yetkilileri arasında ödemeler konusunda anlaşma sağlanamazken, üreticiler üzerindeki elektrik borçları da artmaya başladı.

Üreticilere fahiş borç yükü

Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde tahıl üreticileri fahiş fiyatlar içeren faturalarla karşı karşıya kalmış ve seslerini duyurmak için eylem yapmışlardı. O süreçte tarlasera da Viranşehir Ziraat Odası’nın yanı sıra bölgedeki mısır ve pamuk üreticileriyle görüşmüş, üreticiler ise borçların ödenebilir düzeye çekilmesi gerektiğini dile getirmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.