tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2015 09:34:49

GAP’ta jeotermal seracılık yaygınlaşıyor

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) hayata geçtiğinden beri bölge her alanda değişiyor. Şimdi de gündemde jeotermal enerji kullanılan seraların yaygınlaştırılması için başlatılan proje var. Fırat-Dicle Havzası ile yukarı Mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) kapsayan ve Atatürk Barajı’nın sağladığı sulama imkanları sayesinde tarımda büyük ivme kazanan GAP bölgesi, son yıllarda seracılıkta da ciddi anlamda ilerlemiş durumda. Bundan 15 yıl önce, Şanlıurfa’ya 40 kilometre uzaklıkta bulunan Karaali bölgesinde yaşayan bir köylünün arazisinde bulunan jeotermal su kuyusuyla başlayan seracılık hikayesi, birkaç küçük serayla yapılan deneme ekiminin ardından kısa sürede birçok firmanın bölgede yatırıma yönelmesiyle bugünlere geldi ve şu anda bölgede toplam 500 dekarlık bir alanda seracılık faaliyetleri uygulanıyor. Bunlardan büyük bir bölümünde topraksız tarım yapılıyor ve jeotermal seralarda başta salkım domates olmak üzere, sebze ve iç mekan süs bitkileri yetiştiriliyor, ayrıca kadın istihdamına da büyük katkı sağlanıyor. GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz bölgede çalışmaların hızlandığını ve yeni açılacak kuyularla potansiyelin daha da artacağını söylüyor. Yanmaz Şanlıurfa’da seracılığın Karaali’den sonra Bakırtaş ve Tuzluca’da da yaygınlaşmasını planladıklarını söylüyor sözlerine şöyle devam ediyor; “Jeotermal sondaj çalışmaları kapsamında GAP İdaresi Başkanlığı ve Şanlıurfa Valiliği tarafından daha derinlerde bin 500 metrelik kuyu açarak, alanı genişletiyoruz. Yaklaşık 90 kilometrekarelik bir alandan bahsediyoruz.” Yerli yabancı girişimciler Şanlıurfa’ya davet ediliyor Yanmaz; “Antalya’da 100 dekar seranız varsa bir yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon liralık kömür yakmak durumundasınız. Şanlıurfa’da 100 dekar serası olan bir işletme ise sadece dalgıç pompanın sarf ettiği enerjiden dolayı elektrik parası ödeyecek. O da yaklaşık 250-300 bin lira. Yani sizin 100 dekar seranız Şanlıurfa’da ise sadece 750 bin lira civarında ısıtmadan kaynaklı cebinizde kalacak. Zaten işçiler buradan diğer yerlere gidiyor. Jeotermal yatırımı önemli avantajları içerdiği ve karlı bir sektör olduğu için girişimcileri buraya davet ediyoruz. 2023’e kadar bölgeye yaklaşık 2 milyar Euro'luk yatırım yapılacağını öngörüyoruz. Bu da yılda yaklaşık 400 milyon euroluk ihracat demek. Şanlıurfa’nın kurtuluşu burada” diyor ve Şanlıurfa’nın sahip olduğu düz araziler, jeotermal enerji ve dikey olarak aldığı gün ışığı sayesinde seracılıkta diğer GAP illerine göre daha avantajlı olduğunu da ekliyor. Hal böyleyken Güneydoğu Anadolu’nun çehresi gitgide değişiyor; toprakların bereketi artarken alınan tarımsal ürünlerin çeşitliliği artıyor ve her gün yerli – yabancı yatırımcılar bu bölgeyi daha çok tercih eder hale geliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

Kurunun yanında yaş da çözüm istiyor

İlkokul ve anaokulunda kuru üzüm dağıtımı için karar alındı, ancak üreticiler geleceği daha net görebilmek istiyor. Konuların başında rakı sanayisi, taban fiyatları ve kaçak üzüm sorunu geliyor.

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

tarlasera Nisan sayısı çıktı!

Tarımda entegre mücadeleyi Kapak Konusuna taşıyan tarlasera, tarlasera çocuk’un yeni sayısını da küçük okurlarına hediye ediyor.